Digtermøde med Nana Fatou og Hans Karup

Portræt af Hans Karup og Nana Fatou
Et møde mellem to lokale digtere.
Date
Tid
16:30 - 18:00
Pris
Billet: Gratis
Sted
Salen
Adresse

Nørre Havnegade 15
6400 Sønderborg
Danmark

Vær med til en poetisk eftermiddag med oplæsning og dialog, når den debuterende digter, Nana Fatou, møder den erfarne digter, Hans Karup.

Nana Fatou, som er opvokset i Sønderborg, debuterer med digtsamlingen Toubab i foråret 2026. I Toubab følger vi et jeg på en rejse, hvor grænserne
for familie, venskab, økonomi og privilegier sættes på prøve. Undervejs dukker minderne om en lillebror op — en, der skulle have været med, men som mangler.

Nana Fatou færdiggør sin uddannelse på Forfatterskolen i København i sommeren 2026. Efter gymnasietiden gik hun på Forfatterakademiet på Biblioteket Sønderborg, hvor Hans Karup har undervist siden Forfatterakademiets tilblivelse i 2018. Hans Karup debuterede selv med digtsamlingen Nattens smil i 1997 og har siden udgivet flere digtsamlinger og en lærebog om at bruge poesi i danskundervisningen.

Nana Fatou læser op af Toubab, og Hans Karup læser op fra udvalgte tekster fra sit forfatterskab. De to digtere sætter sig godt til rette i de bløde stole for at tale om poesi og om skrivegerningen. I samtalen kommer de ind på, hvordan de gennem poesiens sprog sætter ord på levede erfaringer. De belyser fra henholdsvis elevens og underviserens perspektiv deres oplevelser med skriveundervisning og taler om, hvordan man finder sin stemme som forfatter.